A cyclotron is used to produce a beam of high-energy deuterons that then collide
ID: 1510747 • Letter: A
Question
A cyclotron is used to produce a beam of high-energy deuterons that then collide with a target to produce radioactive isotopes for a medical procedure. Deuterons are nuclei of deuterium, an isotope of hydrogen, consisting of one neutron and one proton, with total mass 3.34×1027kg. The deuterons exit the cyclotron with a kinetic energy of 6.40 MeV .
A-What is the speed of the deuterons when they exit?
B-If the magnetic field inside the cyclotron is 1.25 T, what is the diameter of the deuterons' largest orbit, just before they exit?
C-If the beam current is 350 A how many deuterons strike the target each second?
Explanation / Answer
m =3.34*10^-27 kg , K =6.4 MeV
A) K =(1/2)mv^2
6.4*10^6*1.6*10^-19 = 0.5*3.34*10^-27*v^2
v =2.48*10^7 m/s
B) centripetal force = magnetic force
mv^2/r =qvB
2mv/d = qB
2*3.34*10^-27*2.48*10^7/d= 1.6*10^-19*1.25
d =0.828 m
C) i =350 uA
i = nq/t
350*10^-6 = n*1.6*10^-19/1
n =2.2*10^15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.