A pendulum period is 1 second in a stationary frame of reference. What will an o
ID: 1510719 • Letter: A
Question
A pendulum period is 1 second in a stationary frame of reference. What will an observer measure for the period if moving at a speed of 0.70c relative to the frame of referenceA pendulum period is 1 second in a stationary frame of reference. What will an observer measure for the period if moving at a speed of 0.70c relative to the frame of reference
A pendulum period is 1 second in a stationary frame of reference. What will an observer measure for the period if moving at a speed of 0.70c relative to the frame of reference
Explanation / Answer
Here, T = 1 s.
When the observer moves with a speed of 0.70c relative to the frame of reference -
The new period of the pendulum, T1 = T/sqrt(1-v^2/c^2) = 1/sqrt(1 - 0.70^2) = 1/0.714 = 1.40 s.
So, the time period for the observer moving at a speed of 0.70 c relative to the frame of reference = 1.40 s.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.