A certain man has a mass of 67.0 kg and a density of 994 kg/m 3 (exclusive of th
ID: 1510384 • Letter: A
Question
A certain man has a mass of 67.0 kg and a density of 994 kg/m3 (exclusive of the air in his lungs).(a) Calculate his volume.A certain man has a mass of 67.0 kg and a density of 994 kg/m3 (exclusive of the air in his lungs).
m3
(b) Find the buoyant force air exerts on him.
N
(c) What is the ratio of the buoyant force to his weight?
(buoyant force / weight)
(a) Calculate his volume.A certain man has a mass of 67.0 kg and a density of 994 kg/m3 (exclusive of the air in his lungs).
m3
(b) Find the buoyant force air exerts on him.
N
(c) What is the ratio of the buoyant force to his weight?
(buoyant force / weight)
(a) Calculate his volume.
m3
(b) Find the buoyant force air exerts on him.
N
(c) What is the ratio of the buoyant force to his weight?
(buoyant force / weight)
Explanation / Answer
a) Volume = mass/density = 67/994 = 0.0674 m3
b) Let density of air = 1.225 kg/m3
mass of Person in air = density*Volume = 1.225 *0.0674 = 0.082565 Kg
So, the buoyant force air exerts on him = mass*gravity = 0.082565*9.81 = 0.8099 N
c) the ratio of the buoyant force to his weight = mass in air/actual mass = 0.082565/67 = 1.2323x10-3
PLEASE, do rate with pints, it'll help me
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.