A Vertical piston-cylinder assembly contains water. The piston has a mass of 2 k
ID: 1510336 • Letter: A
Question
A Vertical piston-cylinder assembly contains water. The piston has a mass of 2 kg and a diameter of 9 cm. Assume atmospheric pressure to be 101 kPA. Determine the vertical force necessary on the piston to ensure that water inside the cylinder boils at 120 degree C. Express the applied force to three significant figures and include the appropriate units. Determine the vertical force necessary on the piston to ensure that water inside the cylinder boils at 80 degree C. Express the applied force to three significant figures and include the appropriate units. What-if Scenario What would the answer in Part A be if the piston mass were neglected? Express the applied force to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Pressure for boilling point to be 80C is 48 kPa from the chart (textbooks)
Let the required pressure be P
P+101000+2*9.8/(pi*0.045^2) = 48000
P = 48000 -101000-2*9.8/(pi*0.045^2) = -56081 Pa
Force required = -56081*(pi*0.045^2) = -357 N = -0.357 kN
C)Required force = Answer of part a + Weight of piston
= 601 + 2*9.8 =620.6N = 0.6206 kN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.