The figure below shows five long parallel wires in the xy plane. Each wire carri
ID: 1509646 • Letter: T
Question
The figure below shows five long parallel wires in the xy plane. Each wire carries a current i = 4.00 A in the positive x direction. The separation between adjacent wires is d = 4.65 cm. What is the net magnetic force on one meter of each wire, due to the other wires? (Enter a numeric answer with N for newtons, and i, j, and k for i hat, j and k as necessary. Note that WebAssign symbolic entry does not accept scientific notation using capital "E", but does accept lower case "e" as well as "*10^".)
Explanation / Answer
a)
It will be attracted by all the other wires
So Fnet will act in +y direction
Fnet = miuo*i*i /(2*pi*d) * (1 + 1/2 + 1/3 + 1/4)
= 2.083*miuo*i*i /(2*pi*d)
= 2.083*(1.2566*10^-6)*4*4/(2*pi*0.0465)
= 1.43*10^-4 N
Answer: 1.43*10^-4 j N
b)
Force due to 1 and 3 will cancel each other
Fnet = force due to 4 and 5
= miuo*i*i /(2*pi*d) * ( 1/2 + 1/3)
= 2.083*miuo*i*i /(2*pi*d)
= 0.833*(1.2566*10^-6)*4*4/(2*pi*0.0465)
= 5.72*10^-5 N
Answer: 5.72*10^-5 jN
c)
Force on 3 will be 0
Answer: 0 N
d)
Force here will be equal and opposite to that on 2
Answer: -5.72*10^-5 j N
e)
Force here will be equal and opposite to that on 1
Answer: -1.43*10^-4 j N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.