Two events in reference frame S occur 20 ? s apart at the same point in space. T
ID: 1508504 • Letter: T
Question
Two events in reference frame S occur 20 ?s apart at the same point in space. The distance between the two events is 2600 m in reference frame S? .
Part A
What is the time interval between the events in reference frame S??
Part B
What is the velocity of S? relative to S?
Assignment38 Problem 36.48 Part A Problem 36.48 What is the time interval between the events in reference frame S'? Two events in reference frame S occur 20 us apart at he same point in space. The distance between the two ents is 2600 m in reference frame S = 18.66 Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part B What is the velocity of S' relative to S? What is the velocity of S relative to S? Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
a)
dx' = gamma (dx - v dt)
-2600 = gamma (0 - (v) (20e-6))
-2600 = 1/sqrt(1 - (v/(3e8))^2) (0 - (v) (20e-6))
2600 = 1/sqrt(1 - (v/(3e8))^2) ((v) (20e-6))
==> v = 1.1928 x 10^8 m/s
gamma is:
gamma = 1/sqrt(1 - (1.1928e8/(3e8))^2) = 1.0898
dt' = gamma (dt - v/c^2 dx)
dt' = (1.0898) (20 - v/c^2 (0))
dt' = 21.8 us
----------------------------------------------------------------------------
b)
dx' = gamma (dx - v dt)
-2600 = gamma (0 - (v) (20e-6))
-2600 = 1/sqrt(1 - (v/(3e8))^2) (0 - (v) (20e-6))
2600 = 1/sqrt(1 - (v/(3e8))^2) ((v) (20e-6))
==> v = 1.1928 x 10^8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.