An open organ pipe emits G (392 Hz ) when the temperature is 14 C . The speed of
ID: 1508470 • Letter: A
Question
An open organ pipe emits G (392 Hz ) when the temperature is 14 C.
The speed of sound in air is v (331+0.60T) m/s, where T is the temperature in C.
Part A
Determine the length of the pipe.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
L = (???) (Units)
Part B
What is the wavelength of the fundamental standing wave in the pipe?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
pipe = (???) (Units)
Part C
What is frequency of the fundamental standing wave in the pipe?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
fpipe = (???) (Units)
Part D
What is the frequency in the traveling sound wave produced in the outside air?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
fair = (???) (Units)
Part E
What is the wavelength in the traveling sound wave produced in the outside air?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
air = (???) (Units)
Explanation / Answer
c= 331 + 0.6(14) = 339.4 m/s at 14C
(a) open pipe resonates when length is 1/2 wave length
c=?f L=?/2=c/(2f)
= 339.4 m/s /2*392 Hz = .433 m
c) f=vn/2L = 339.4*1/(2*0..433)= 391.91[Hz]
b) ?=v/f = 339.4/392=0.69149= 0.866[m]
d & e ) same as for standing wave in pipe
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.