What is the gravitational force between the earth and a 450 kg satellite that is
ID: 1508424 • Letter: W
Question
What is the gravitational force between the earth and a 450 kg satellite that is in an orbit 6.83 Times 10^5 m above the earth's surface? How fast is it traveling to maintain this orbit? A boy pulls his 40 kg little sister on a lead across a horizontal snow covered surface with a 60N force acting at an angle of 35 degree up from the horizontal. If the coefficient of kinetic friction between the snow and the sled is 0.024, what net amount of work is done by the boy while pulling the sled though a distance of 12m?Explanation / Answer
here,
mass of satellite , m = 450 kg
distance from earth , x = 6.83 * 10^5 m
the gravtational force , F = G * ms * me /( re + x)^2
F = 6.67 * 10^-11 * 450 * 5.97 * 10^24 /( 6.37 * 10^6 + 6.83 * 10^5 )
F = 2.54 * 10^10 N
let the speed of satellite be v
m*v^2/( re + x) = F
450 * v^2 /(6.37 * 10^6 + 6.83 * 10^5 ) = 2.54 * 10^10
v = 2 * 10^7 m/s
the speed of satellite is 2 * 10^7 m/s
22)
force applied , F = 60 N
theta = 35 degree
d = 12 m
the net work done by the boy, W = F * d * cos(35)
W = 60 * 12 * cos(35)
W = 589.79 J
the net work done by the boy is 589.79 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.