A 58-kg woman cheats on her diet and eats a 705-Calorie (705 kcal) jelly doughnu
ID: 1507526 • Letter: A
Question
A 58-kg woman cheats on her diet and eats a 705-Calorie (705 kcal) jelly doughnut for breakfast. (a) How many joules of energy are the equivalent of one jelly doughnut? J (b) How many stairs must the woman climb to perform an amount of mechanical work equivalent to the food energy in one jelly doughnut? Assume the height of a single stair is 15 cm. stairs (c) If the human body is only 26% efficient in converting chemical energy to mechanical energy, how many stairs must the woman climb to work off her breakfast? stairs
Explanation / Answer
mass of the woman, m=58 kg
a)
enegry E=705 calorie
E=705 Kcal
E=705*10^3 cal
E=705000*(4.184 J)
E=2.95*10^6 J
b)
height of the single stair, h=15cm
enegry, E=m*g*H
2.95*10^6=m*g*H
2.95*10^6=m*g*H
2.95*10^6=58*9.8*H
===>
H=5190 m
===>
no of stair, n=5190/0.15
n=34600
c)
efficiency e=26%
===>
mechanical enegry, E=(0.26*2.95*10^6)
E=7.67*10^5 J
and
m*g*h=7.67*10^5
58*9.8*h=7.67*10^5
====> h=1349.4 m
no of stairs, n=1349.4/(0.15)
n=8996 ----->
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.