A space vehicle is launched vertically upward from the Earth\'s surface with an
ID: 1506999 • Letter: A
Question
A space vehicle is launched vertically upward from the Earth's surface with an initial speed of 5.86 km/s, which is less than the escape speed of 11.2 km/s. What maximum height does it attain? Your response differ from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m A meteoroid falls toward the Earth. It is essentially at rest with respect to the Earth when it is at a height of 3.01 times 10^7 m above the Earth's surface. With what speed does the meteorite (a meteoroid that survives to impact the Earth's surface) strike the Earth?Explanation / Answer
Maximum height reached = v2 /2g
= (5.86*5.86)/2* 9.8 = 1.75 * 106 m =1752 km
b) v2 - u2 = 2gh
from this we have to calculate v and given u =0
v = 24.29 km/s.
u =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.