A mass of 0.12 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1506787 • Letter: A
Question
A mass of 0.12 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.20 m)cos[(16 rad/s)t]. Determine the following.
(a) amplitude of oscillation for the oscillating mass
(b) force constant for the spring
(c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period
(d) position of the mass one-third of a period after it has been released
(e) time it takes the mass to get to the position x = 0.10 m after it has been released
Explanation / Answer
here,
x(t) = ( 0.2 m) * cos(16 rad/s * t)
compairing with , x(t) = A * cos(w * t)
a)
the amplitude of the oscillating mass is 0.2 m
b)
angular frequency ,w = 16 rad/s
w = sqrt(k/m)
16 = sqrt(k/0.12)
k = 30.72 N/m
c)
Time period , T = 2 * pi /w
when
T = 2 * pi /(16)
T = 0.3925 s
at t = T/2 = 0.196 s
x(t) = 0.2 * cos( 16 * 0.196)
x(t) = - 0.2 m
d)
t = T/3 = 0.1308 s
x(t) = 0.2 * cos( 16 * 0.1308)
x(t) = - 0.1 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.