A space probe is traveling in outer space with a momentum that has a magnitude o
ID: 1506605 • Letter: A
Question
A space probe is traveling in outer space with a momentum that has a magnitude of 6.77 times 10^7 sl middot ft/s. A retrorocket is fired to slow down the probe. It applies a force to the probe that has a magnitude of 1.44 times 10^6 lb and a direction opposite to the probe's motion. It fires for a period of 13.2 s. Determine the momentum of the probe after the retrorocket ceases to fire. Kevin has a mass of 3.9 si and is skating with in-line skates. He sees his 2.3-sl younger brother up ahead standing on the sidewalk, with his back turned. Coming up from behind, he grabs his brother and rolls off at a speed of 8.1 ft/s. Ignoring friction, find Kevin's speed just before he grabbed his brother.Explanation / Answer
ANSWER
Problem 4
Given,
P0 = 6.77x107 sl*ft/s = 324.15x107 kg*m/s
F = 1.44x106 lb = 6.41x106 N
t = 13.2 s
The average force is defined as follows,
F = dP/dt
The final momentum of the probe is,
P = P0 - F*t
P = (324.15x107 kg*m/s) - (6.41x106 N)*(13.2 s)
P = 315.69x107 kg.m/s ANS.
Problem 5
Keep in mind that our problem is an inelastic collision. Thus,
m1v1 + m2v2 = (m1+m2)*v3
m1 = 3.9 sl = 56.92 kg
m2 = 2.3 sl = 33.57 kg
v1 = ?
v2 = 0
v3 = 8.1 ft/s = 2.47 m/s
(56.92 kg)*x = (56.92 kg + 33.57 kg)*(2.47 m/s)
v1 = 3.93 m/s ANS.
Regards!!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.