Experiments show that the ground spider Drassodos Cupreus uses one of its severa
ID: 1506573 • Letter: E
Question
Experiments show that the ground spider Drassodos Cupreus uses one of its several pairs of eyes as a polarization detector. In fact, the two eyes in this pair have polarization directions that are at right angles to one another. Suppose linearly polarized light with an intensity of 825 W/m2 shines from the sky onto the spider, and that the intensity transmitted by one of the polarizing eyes is 276 W/m2. For this eye, what is the angle between the polarization direction of the eye and the polarization direction of the incident light?
What is the intensity transmitted by the other polarizing eye?
Explanation / Answer
The standard formula is: I = I_0cos^2(theta) (see near the bottom of the link - 'Law of Malus')
276 = 825cos^2(theta)
cos^2(theta) = 276/825 = 0.3345
cos(theta) = .5783
theta=54.67degrees(which is the same as 5.467×10^1 deg)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.