c) Determine the distance that the two wavelengths will be separated after they
ID: 1506515 • Letter: C
Question
c) Determine the distance that the two wavelengths will be separated after they travel through
30 cm of glass but before they enter the air.
d) Determine the angle at which the 475 nm light ray will exit the glass relative to the normal
5. (30 pts) A ray of light traveling through air containing red and blue light the strikes a piece of glass that is 30 cm thick with an angle of incidence of 30° from the horizontal Normal. The light then travels through the glass and back into air. The wavelengths of the light are 475 nm and 590 nm Using the information provided answer the questions below Index of refraction of air for 475 nm-1 for 590 nm =1 Index of refraction of refraction of glass for 475 nm = 1.5 for 590 nm = 1.3 30° Light Air 30 cm Glass Air a) On the diagram above sketch how the ray(s) of light will be refracted and reflected. Be sure to label the two wavelengths b) Determine the initial angle of reflection (relative to the normal) of the initial beam of lightExplanation / Answer
from snell's law
sin(i)/sin(r) = 1/mu
sin(30)/sin(r) = 1/1.5
r for 475 nm = 48.59 deg
r for 590 nm = 40.541 deg
Angle of reflection = angle of incidence = 30 deg
distance = 30(tan(48.59) - tan(40.541)) = 8.3562 cm
Angle at which 475 nm reaches air = i = 30 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.