Monochromatic light of wavelength 600 nm is incident normally on a double-slit p
ID: 1506224 • Letter: M
Question
Monochromatic light of wavelength 600 nm is incident normally on a double-slit producing a diffraction pattern on a screen a distance L=1.50 m away. The width of each slit is 3.00x10-5m and the distance between the centers of the two slits is 1.20x10-4m.
(A) How far is the first minimum in the diffraction pattern from the central maximum on the screen?
(B)How many interference fringes are found inside the central diffraction envelope?
(C)What is the ratio of the intensity of the third order interference fringe to that of the central fringe?
Explanation / Answer
a = 3 x 10-5 m
d = 1.2 x 10-4 m
w = 600 nm
L = 1.5 m
A) first minimum in diffraction pattern from the central maximum on the screen = wL/a = 600 x 10-9 x 1.5/3 x 10-5
= 0.03 m = 3 cm
B) interference fringes are found inside the central diffraction envelope = (2wL/a)/(wL/d) = 8
so 8 means 1 central maxima, 8 minima and 6 other maxima
C) 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.