Suppose you build a wooden cubic shed with a large window for a roof. The wood w
ID: 1506152 • Letter: S
Question
Suppose you build a wooden cubic shed with a large window for a roof. The wood walls and floor have thickness 5cm, and the window has thickness 1cm. The walls have thermal conductivity k = 0.12 W/mK, and the windows have k = 0.95 W/mK. Sunlight is directed on the window directly overhead with intensity 1200 W/m^2, but 10% is reflected. If the surrounding air and ground temperature is 20C, what temperature would the shed equilibrate to? You may consider only solar radiation and conduction as heat transfer mechanisms.
Explanation / Answer
we know that
R = R1 + R2
R = L1/K1A + L2/K2A
we know that
P = delta T /R
P/A = delta T /(l1/K1 +L2/K2)
P/A = 0.9 x1200 = 1080 W/m^2
1080 = delta T /0.427
461.368 = delta T
T-20= 461
T = 481.368 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.