What is (self) inductance L? Put a definition or describe meaning or effect You
ID: 1506057 • Letter: W
Question
What is (self) inductance L? Put a definition or describe meaning or effect You buy a "superconducting magnet", a 20 cm long solenoid made from NbTi wire (that becomes a superconductor with R=0 when cooled down to4K) with N=10,000 turns around a diameter of 10 cm. Estimate the inductance L for this (ideal) solenoid. How large should be the magnetic field B inside the solenoid when a current l=100A runs through it? (assume always long ideal solenoid) To ramp the current up to l=100A you need a power supply that can provide high currents. What limits the ramping speed? How long does is take to increase steadily the current from 0 to 100A without exceeding a higher voltage than 4V? Neglect for this estimate the actual small resistance R in the circuit due the external leads. When l=100A is reached, the current remains steady flowing through L, the resistance R=0.01 Ohm and power supply. What is now the voltage V_0 the power supply has to deliver and what is V_L across L and V_R across R?Explanation / Answer
{a}ans
the phenomenon of inducing emf in a coil due to flow of current which changes with time in the same coil
{b} ans
length L=20 cm =20*10^-2 m
number of turns N=10000
diameter d=10 cm
radius r=5 cm
area A=3.14*25*10^-4 =78.5*10^-4 m
therefore the self inductance of a solenoid
L=4*3.14*10^-7[N]^2 A/l
=4*3.14.10^-7*10^8*78.5*10^-4/20*10^-2
=49.29*10^-1
=4.93 H
[c]
the magnetic field inside the solinoid
B=4*3.14*10^-7*10000*100
=12.56*10^-1
=1.26 T
[d]
e.m.f=4v
current changes di=100 A
basing on co.efficient of self inductance
E=L di/dt
4=4.93*100/dt
dt=4.93*100/4
=123.25 sec
[e]
current i=100 A
resistance R=0.01 ohms
volatage across the resistance Vr= iR=100*0.01
=1 v
now we assuming current I= E/Z
where Z= impedence
Z=E/i = 4/100 =0.04
but Z= [ R^2 + (Xl)^2]^1/2
Xl=[Z^2 -- R^2]^1/2
=[0.04^2 --0.01^2]^1/2
=[16-1]^1/2 *10^-2
=3.873*10^-2
therefore the inductance of voltage Vl= I(xl)
=100*10^-2*3.873
=3.873 v
so the volatage Vo =[Vr^2+Vl^2]^1/2
=[1+(3.873)^2]^1/2
=4 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.