Three identical very dense masses of 7700 kg each are placed on the x axis. One
ID: 1505748 • Letter: T
Question
Three identical very dense masses of 7700 kg each are placed on the x axis. One mass is at x1 = -150 cm , one is at the origin, and one is at x2 = 450 cm .
Part A
What is the magnitude of the net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses? Take the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 . Express your answer in newtons to three significant figures.
Part B
What is the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses?
Explanation / Answer
F = Gm2(1/x12 - 1/x22) = (6.67 * 10-11) * 77002 * (1/1.52 - 1/4.52) = 1.56 * 10-3 N
This force acts towards the negative x-axis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.