A simple series circuit consists of a 200 resistor, a 30.0 V battery, a switch,
ID: 1505400 • Letter: A
Question
A simple series circuit consists of a 200 resistor, a 30.0 V battery, a switch, and a 3.20 pF parallel-plate capacitor (initially uncharged) with plates 5.0 mm apart. The switch is closed at t =0s.
A)After the switch is closed, find the maximum electric flux through the capacitor
B)After the switch is closed, find the maximum displacement current through the capacitor.
C)Find the electric flux at t =0.50ns.
D)Find the displacement current at t =0.50ns.
Had some problems with this whole set of questions on my homework any help would be much appreciated thank you :)
Explanation / Answer
A)electric flux = electric field*area
after switch is closed
electric field= 0
so flux =0
B) maximum current =V/R=30/200=0.15 A
C)voltaga across capacitor
Vc=V(1-e^(-t/RC))=30(1-e^(-t/6.4*10^(-10)))
at t=0.5ns
Vc=16.26 V
electric field=Vc/d=16.26/0.005=3252.99 V/m
(D)current=(V/R)e^(-t/RC)=0.069 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.