After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to d
ID: 1505347 • Letter: A
Question
After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to determine the cause. A jib crane collapsed and injured a worker. An image of this type of crane is shown in the figure below. The horizontal steel beam had a mass of 88.50 kg per meter of length and the tension in the cable was T = 11520 N. The crane was rated for a maximum load of 454.5 kg. If d = 5.000 m, s = 0.522 m, x = 1.550 m and h = 2.250 m, what was the magnitude of WL (the load on the crane) before the collapse? What was the magnitude of force at the attachment point P? The acceleration due to gravity is g = 9.810 m/s2.
Explanation / Answer
mass m = 88.50 kg/m of length = 88.50*5 = 442.5 kg
from the figure
tan(theta) = h/d-s = 2.25/5-0.522 = 0.5024
theta = tan-(0.5014) = 26.67 deg
sum of moments about point P is 0 (system is in equilibrium)
0 = T*(d - s)*sin(theta) - W*(d - x) - F*(d/2)
F = weight of beam = m*g
0 = (11520*(5-0.522)*sin(26.67)) - (W*(5-1.55)) - (442.5*9.8*(5/2))
3.45*W = 12313.43
W = 3549.11 N
(b)
sum the vertical forces is 0 (system is in equilibrium)
so, Fv + T*sin(theta) - W - F*d = 0
Fv + 11520*(sin26.67) - 3549.11 - (442.5*9.8*5) = 0
Fv = 30422.375 N
sum of horizontal forces is 0 (system is in equilibrium)
so, Fh - T*cos(theta) = 0
Fh = 11520*cos(26.67) = 10294.347
magnitude of force at point P
Fp = sqrt(Fv^2+Fh^2)
Fp = sqrt [(30422.375)^2 + (10294.347)^2]
Fp = 32116.88 N
answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.