A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 1505209 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.00 m work plank which weighs 1.10 × 102 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.22 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.58 kg, which he places 0.370 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 509 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
For equilibrium totalmomentum has to be zero.
M = 0
0 = 509*8 - 111*8/2 - B*(8-4.22) - 3.58*9.81*(8-4.22+0.37)
B * 3.78 = 3482.25
B = 921.23 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.