An ac generator provides emf to a resistive load in a remote factory over a two-
ID: 1505084 • Letter: A
Question
An ac generator provides emf to a resistive load in a remote factory over a two-cable transmission line. At the factory a step-down transformer reduces the voltage from its (rms) transmission value V_t to a much lower value that is safe and convenient for use in the factoiy. The transmission line resistance is 0.57 ohm/cable, and the power of the generator is 283 kW. If V_t = 100 kV, what are (a) the voltage decrease delta V along the transmission line and (b) the rate P_d at which energy is dissipated in the line as thermal energy? If V_t = 9.8 kV, what are (c) delta V and (d) P_d? If V_t = 0.92 kV, what are (e) delta V and (f) P_d?Explanation / Answer
R = 2*0.57 ohm
part a )
rms current in cable = Irms = P/Vt = 283 * 10^3 /(100 x 10^3) = 2.83 A
voltage drop = dV = Irms*R = 3.2262 V
part b )
Pd = Irms^2*R = 11.87 W
part c )
Vt = 9.8 kV
Irms = 28.878 A
dV = Irms*R = 32.92 V
part d )
Pd = Irms^2*R = 950.66 W
part e )
Vt = 0.92 kV
Irms = 307.6 A
dV = 350.67 V
part f )
Pd = Irms^2*R
Pd = 107870.345 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.