Assume that a 1.10-kg ball is thrown solely by the action of the forearm, which
ID: 1504643 • Letter: A
Question
Assume that a 1.10-kg ball is thrown solely by the action of the forearm, which rotates about the elbow joint under the action of the triceps muscle, the figure. The ball is accelerated uniformly from rest to 8.6 m/s in 0.30 s , at which point it is released. Assume that the forearm has a mass of 3.7 kg and rotates like a uniform rod about an axis at its end. (Figure 1) Part A
Calculate the angular acceleration of the arm. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Calculate the force required of the triceps muscle. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
31 cm Axis of rotation (at elbow) 2.5 cm" Triceps muscleExplanation / Answer
angular acceleration=/t
partA
angular acceleration=/t
=8.6/0.30
=28.66
partB)
f=ma
=3.7x28.66
=106.06m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.