A conducting rod of mass m with negligible resistance rests on two horizontal fr
ID: 1504631 • Letter: A
Question
A conducting rod of mass m with negligible resistance rests on two horizontal frictionless parallel rails separated by a distance l = 0.40 m as shown below. There is a constant magnetic field, B = 0.50 T (not shown), directed upward in the space between the rails. The left ends of the two rails are attached by a wire containing a resistor with resistance R = 50 ?. A varying external force, Fext(t), is applied to the rod causing it to oscillate back and forth with amplitude A = 0.20 m and angular frequency ? = 50 rad/s. The position of the rod as measured from its initial position (shown dotted) is x(t) and is given as a function of time.
(see attached)
Calculate the power dissipated in the resistor, PR = Ri^2 , and the power supplied by the external force, P_ext = F_ext*v. Show that the time average of these are equal compute their value. (Answer 40 mW)
5. A conducting rod of mass m with negligible resistance rests on two horizontal frictionless parallel rails shown), directed upward in the space between the rails. The left ends of the two rails are attached by a wire containing a resistor with resistance R-50 . A varying external force, Fet(t), is applied to the rod causing it to oscillate back and forth with amplitude A 0.20 m and angular frequency w 50 rad/s. The position of the rod as measured from its initial position (shown dotted) is (t) and is given as a function of time. x(t) )Asinut) A sin(wt) Calculate the power dissipated in the resistor Pa = R, and the power supplied by the external force Pext Fext. Show that the time average of these are equal compute their value. (Answer 40 mW)Explanation / Answer
Here, emf induced in rod = Blv
= B * l * dx/dt
= 0.50 * 0.40 * Aw * cos(wt)
= 0.50 * 0.40 * 0.20 * 50 * cos(50t)
= 2 * cos(50t)
=> power dissipated in the resistor = (2 * cos(50t))2/50
= 0.08 * cos2(50t)
=> power supplied by the external force = (I * L * B) * v
= (2 * cos(50t)/50) * 0.40 * 0.50 * 0.20 * 50 * cos(50t)
= 0.08 * cos2(50t)
=> time average = 0.08 * (1/2) = 0.04 W
= 40 mW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.