An object with mass 0.230 kg is acted on by an elastic restoring force with forc
ID: 1504361 • Letter: A
Question
An object with mass 0.230 kg is acted on by an elastic restoring force with force constant 10.8 N/m . The object is set into oscillation with an initial potential energy of 0.140 J and an initial kinetic energy of 6.80×10?2 J . a) What is the amplitude of oscillation? A = 0.196 m b) What is the potential energy when the displacement is one-half the amplitude? U = 5.20*10^-2 J c) At what displacement are the kinetic and potential energies equal? x = 0.139 m d) What is the value of the phase angle ? if the initial velocity is positive and the initial displacement is negative? ? = ??? radExplanation / Answer
Here ,
mass of object , m = 0.230 Kg
force constant , k = 10.8 N/m
initial potential energy , PEi = 0.140 J
initial kinetic energy , KEi = 6.8 *10^-2 J
a) let the amplitude is A
0.5 * k * A^2 = PEi + KEi
0.5 * 10.8 * A^2 = 0.140 + 6.8 *10^-2
A = 0.196 m
the amplitude of oscillation is 0.196 m
b) at the one half of the amplitude
PE = 0.5 * 10.8 * (0.196/2)^2
solving for KE
KE = 5.2 *10^-2 J J
c)
for KE = PE
0.5 * 10.8 * (x)^2 = (0.140 + 6.8 *10^-2)/2
x = 0.139 m
d)
let the initial position is x
0.5 * k * x^2 = 0.140
0.5 * 10.8 * x^2 = 0.140
x = 0.161 m
initial phase angle = arcsin(x/A)
initial phase angle = arcsin(0.161/0.196)
initial phase angle = 0.94 radian
the phase angle is 0.94 radian
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.