The small spherical planet called \"Glob\" has a mass of 8.16×1018 kg and a radi
ID: 1504336 • Letter: T
Question
The small spherical planet called "Glob" has a mass of 8.16×1018 kg and a radius of 5.96×104 m. An astronaut on the surface of Glob throws a rock straight up. The rock reaches a maximum height of 2.04×103 m, above the surface of the planet, before it falls back down. What was the initial speed of the rock as it left the astronaut's hand? (Glob has no atmosphere, so no energy is lost to air friction. G = 6.67×10-11 Nm2/kg2.) Tries 0/8 A 24.0 kg satellite is in a circular orbit with a radius of 1.40×105 m around the planet Glob. Calculate the speed of the satellite.
Explanation / Answer
gravitational potential energy (PE = -GMm/r); and use the principle of conservation of energy.
Let:
M = mass of Glob
m = mass of rock (unknown)
r = radius of Glob
h = maximum height of rock
v = rock's initial speed
At the moment the rock is thrown, it has this much energy:
E_initial = KE_initial + PE_initial
E_initial = ½mv² + (-GMm/r)
When it reaches its maximum height h, it has this much energy:
E_final = KE_final + PE_final
E_final = 0 + -GMm/(r+h)
By conservation of energy:
E_initial = E_final
½mv² - GMm/r = -GMm/(r+h)
GMm( 1/R2 - 1/R1)
GMm ( 1/{(5.96x10^4)+(2.04x10^3)} - 1/(5.96x10^4) }
(6.67x10^-11)x(8.16x10^18)x m x {1/ (61640) - 1/ (5.96x10^4)} =0.5 x m x v^2
v^2=604.459
v=24.58 ms^-1 ...........Ans.
(b)
GMm/R^2=m x v^2/R
v^2=GM/R
v^2=(6.67x10^-11 x 8.16x10^18) / 1.40x10^5
v=62.35 ms^-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.