A pair of glasses is designed for a person with a far-point distance of 2.5 m so
ID: 1503751 • Letter: A
Question
A pair of glasses is designed for a person with a far-point distance of 2.5 m so that she can read street signs 29.5 m away. (The far-point distance is the distance from the eye at which you are just able to properly focus a distant object.)
(a) If the glasses are to be worn 1.0 cm from her eyes, what is the needed focal length?
(b) Compare this focal length (find the percent difference) to the focal length she would need if she chooses a style of glasses that fit on her face so that the lenses are instead 2.0 cm away from her eyes
.
Explanation / Answer
Here we have the information of the far point distance =2.5m
image distance = 29.5m
case a:
distance from her eyes to lens = 1cm
object distance u = 2.5m - 1 cm
= 2.5 - 0.01
= 2.49 m
here both object and image are on the same side ,so we need to take 'u 'as negative
From Lens formula we have,
1 / f = 1/ u + 1/v
= - 1/ 2.49 + 1/ 29.5
= - 0.4016064257 + 0.03389830508
= - 0.3677
f = - 2.719548 m
The required focal length is 2.719 m and the power of lens = 0.3677 Diopters
case b :
here u = 2.5m - 0.02m
= 2.48 m
v = 29.5m
1 / f = 1/u + 1/v
= - 1/ 2.48 + 1/ 29.5
= - 0.40322580645 + 0.03389830508
= 0.033898
power of lens = 1/f = 0.033898 diopters
focal length f = 29.5m
comparison gives us,
% difference = (26.780/29.5 ) * 100
= 90.78
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.