The Ferris wheel shown consists of 8 cars that each have a mass of approximately
ID: 1502366 • Letter: T
Question
The Ferris wheel shown consists of 8 cars that each have a mass of approximately 500 kg when loaded with riders. The cars are located about the point O at a radius of 8 m. If the Ferris wheel is spinning clockwise with an angular speed of 0.25 rad/sec, determine the system's angular momentum with respect to the wheel's center O. You may treat the mass of the Ferris wheel structure as negligible. a) H_o =-64,000 k kg-m^2/s b) H_O = 64,000 k kg-m^2/s c)H_o =-8,000 k kg-m^2/s d) H_o = 8,000 k kg-m^2/sExplanation / Answer
Angular momentum= moment of inertia * angular velocity
Moment of inertia of on ferry= Mr2
Combined moment of inertia= 8Mr2
Angular momentum= 8*500*82 *0.25 = 64,000 k Kg-m2/s
And the direction by right hand rule is in negative z direction so angular momentum= - 64,000 k Kg-m2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.