At point A, 3.00 m from a small source of sound that is emitting uniformly in al
ID: 1502323 • Letter: A
Question
At point A, 3.00 m from a small source of sound that is emitting uniformly in all directions, the sound level is 53.0 dB. A: What is the intensity of the sound at point A? B: How far from the source would the intensity of the sound be one-fourth the intensity at point A? C: How far from the source would the sound level of the second be one-fourth the sound level at point A? how far must you go so that the sound intensity level is one-fourth of what it was at A d) dos intensity obey the inverse-square law? What about sound intensity level? Please don't answer(this answer is wrong): 55 + (20log(3) + (10log4pi)) = 75.5345 dB @ source. 55/4 = 13.75 dB 13.75 - 75.5345 + 10log(4pi) = - 50.7924 - 20log(x) = - 50.7924 -50.7924/-20 = log(x) 10^x = 346.434 m from source. check: 75.5345 - (20log(346.434) + 10log(4pi)) = 13.75 dB
Explanation / Answer
beta = ( 10 dB) log _10 ( I/ I0)
log_10 ( I/ 10^-12) = 53/10
I = 10 ^-5.3-12
= 10^-6.7 W/m^2
(b)
I1/I2 = (r2/r1)^2
r2 = sqrt ( 3)^2 * I1/ I1/4= 6 m
(c)
difference in sound intensiy level
Beta_2- Beta1 = 10 dB log_10 ( I2/I1)=10 dB log_10 ( r1/r2)^2
log_10 ( r1/r2)^2 = 53dB- 1/4 ( 53 dB)/ 10 dB
( r1/r2)^2= 10^3.975
r1 = sqrt r2^2 ( 10 ^3.975)
= sqrt 3^2 ( 10 ^3.975)
= 291.488 m
(d) and E
intensity of sound obeys inverse square law, where intensity levle does not depend on it
because decible scale is logarithemic
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.