The minimum capacitance of a variable capacitor in a radio is 4.20 pF . Part A W
ID: 1502181 • Letter: T
Question
The minimum capacitance of a variable capacitor in a radio is 4.20 pF .
Part A
What is the inductance of a coil connected to this capacitor if the oscillation frequency of the L-C circuit is 1.66 MHz , corresponding to one end of the AM radio broadcast band, when the capacitor is set to its minimum capacitance?
Part B
The frequency at the other end of the broadcast band is 0.550 MHz . What is the maximum capacitance of the capacitor if the oscillation frequency is adjustable over the range of the broadcast band?
Explanation / Answer
(A)
Cmin = 4.20 pF
At resonance,
^2 = (2**f)^2 = 1/LC
L = 1/ ( C * (2**f)^2 )
L = 1/ ( 4.2*10^-12 * (2**1.66*10^6)^2 )
L = 2.19 * 10^-3 H
(B)
C = 1/ ( L * (2**f)^2 )
C = 1/ ( 2.19 * 10^-3 * (2**0.55 * 10^6)^2 )
C = 3.82 * 10^-11 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.