Miranda, a satellite of Uranus, is shown in of the figure below. It can be model
ID: 1502164 • Letter: M
Question
Miranda, a satellite of Uranus, is shown in of the figure below. It can be modeled as a sphere of radius 242 km and mass 6.68 times 10^19 kg. A cliff on Miranda is 5.00 km high. It appears on the limb at the 11 o'clock position in of the figure above and is magnified in part of the figure above. A devotee of extreme sports runs horizontally off the top of the cliff at 8.20 m/s. For what time interval is he in flight? (Ignore the difference in g between the lip and base of the cliff.) s How far from the base of the vertical cliff does he strike the icy surface of Miranda? m What is his vector impact velocity? m/s below the horizontalExplanation / Answer
(a)
free fall acceleration g = GM/R^2
g = (6.67*10^-11*6.68*10^19)/(242*10^3)^2
g = 0.076 m/s^2
(b)
along vertical
initial velocity voy = 0
acceleration ay = -g = -0.076 m/s^2
displacement y = -5000m
from equation of motion
y = 0.5*ay*t^2
-5000 = -0.5*0.076*t^2
t = 362.7 s
(c)
x = vox*t = 8.2*362.7 = 2974.14 m
(d)
vy = sqrt(2*ay*y)
vy = -sqrt(2*0.076*5000) = -27.76
magnitude = sart(vx^2+vy^2) = sqrt(8.2^2+27.76^2) = 29 m/s
direction = tan^-1(voy/vox) = 73.54 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.