Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A spring with spring constant k = 80kg/s^2 is suspended as shown. In order to st

ID: 1501559 • Letter: A

Question

A spring with spring constant k = 80kg/s^2 is suspended as shown. In order to stretch the spring by 4 centimeters, what mass is required? Explain how you determined your answer. A mass m_2 is suspended from a spring with spring constant k_a. The mass is pulled down a distance of 5 centimeters from its equilibrium position and (hen released, so that it exhibits simple harmonic motion. The period of oscillation is 4 seconds. Suppose a second experiment has an identical spring, a mass 2m0 (i.e., twice the mass) and it is pulled down a distance of 12 centimeters from its equilibrium position and released. What is the period of oscillation for this experiment? Explain how you determined your answer. a second experiment has an identical spring, a mass 2m_a(i.e., twice the mass) and it is pulled down a distance of 12 centimeters from its equilibrium position and released. What is the period of oscillation for this experiment? Explain how you determined your answer A third experiment has a mass 2in_0 and a spring constant 2k_a.If this mass is pulled down 5 centimeters and released, what is period of oscillation? Explain your reasoning. For the graph shown in question 1, give a time when the mass has a nonzero velocity but zero position. the mass has a nonzero position but zero (instantaneous)velocity

Explanation / Answer

part 3 )

mg = kx

x = 4 cm = 4 x 10^-2 m

m = kx/g

m = 0.3265 kg

part 4 )

T = 2pisqrt(m/k)

4 = 2pi*sqrt(m/k)

T = 2pi*sqrt(2m/k)

T = 5.657 s

part ii )

now k' = 2k

m = 2m

T = 4 sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote