Helicopter A Helicopter of mass 900 kg is flying with an initial velocity v = 10
ID: 1501349 • Letter: H
Question
Helicopter A Helicopter of mass 900 kg is flying with an initial velocity v = 10 m/s in the horizontal direction. In preparing to land, the pilot adjusts the flight controls so that the rotors generate a force R = 6000 N at an angle of theta = 127 Degree on the helicopter. The only other force acting on the helicopter is its weight; air resistance can be ignored. (a) What are the horizontal and vertical components of the helicopter's acceleration? (b) After a time of 2 s, what is the helicopter's speed? (c) In that time, how much work is done by the helicopter's engine.Explanation / Answer
a)
horizontal acceleration
ax = Rcos 127 /900 = -4.012 m/s^2
ay = 900x9.8 - Rsin 127 / 900 = 4.475 m/s^2
b)
Vx =10 -axt
Vx = 1.976 m/sec
Vy = ay t = 8.95 m/sec
V = sqrt (Vx^2 + Vy^2)
V = 9.16 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.