Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The fast server in women\'s tennis is Venus Williams, who recorded a serve of 13

ID: 1501333 • Letter: T

Question

The fast server in women's tennis is Venus Williams, who recorded a serve of 130 mi/h (209 km/h) in 2007.

The fast server in women's tennis is Venus Williams, who recorded a serve of 130 mi/h (209 km/h) in 2007.

Part A

If her racket pushed on the ball for a distance of 0.10 m, what was the average acceleration of the ball during her serve?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units

Part B

What was the time interval for the racket-ball contact?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Part A

If her racket pushed on the ball for a distance of 0.10 m, what was the average acceleration of the ball during her serve?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

The fast server in women's tennis is Venus Williams, who recorded a serve of 130 mi/h (209 km/h) in 2007.

The fast server in women's tennis is Venus Williams, who recorded a serve of 130 mi/h (209 km/h) in 2007.

Part A

If her racket pushed on the ball for a distance of 0.10 m, what was the average acceleration of the ball during her serve?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units

Part B

What was the time interval for the racket-ball contact?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Part A

If her racket pushed on the ball for a distance of 0.10 m, what was the average acceleration of the ball during her serve?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Explanation / Answer

Part A

Distance. d = 0.10 m

Final velocity = v = 209 km/h = 58.056 m/s

Initial velocity = u = 0

We know. For constant acceleration

V2 = u2 + 2aS

Or. 3370.45 = 0 + 2a×0.1

Or. a = 16852.238 m/s2

Part B

V= u + at

Or. t. = 58.056/16852.238 = 3.445×10-3 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote