A 17-cm-long, zero-resistance slide wire moves outward, on zero-resistance rails
ID: 1500996 • Letter: A
Question
A 17-cm-long, zero-resistance slide wire moves outward, on zero-resistance rails, at a steady speed of 10 m/s in a 0.14 T magnetic field. (See Figure 33.26 in the textbook). On the opposite side, a 1.5 carbon resistor completes the circuit by connecting the two rails. The mass of the resistor is 58 mg .
Part A
What is the induced current in the circuit?
Part B
How much force is needed to pull the wire at this speed?
Part C
If the wire is pulled for 10 s, what is the temperature increase of the carbon? The specific heat of carbon is 710 J/(kgK).
Explanation / Answer
Part A
The induced emf is e= Blv = 0.14 x 0.17x10 =0.238V
The induced current is, i = e/R = 0.238V/ 1.5? = 0.159A
Part B
F= Bil = 0.14 x 0.159x 0.17 = 3.78x10-3 N
Part C
Power, P = I2R = 0.1592 x 1.5 = 0.0379J
E= P/t = 0.0379J/ 10s = 3.79x10-3 J/s
Energy stored, E = mc?T
?T = E/mc = 3.79x10-3/ (5.8x10-5 x710) = 0.0919OC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.