Not sure how to solve this problem. Please show all work! A 0.35 kg lump of clay
ID: 1500887 • Letter: N
Question
Not sure how to solve this problem. Please show all work!
A 0.35 kg lump of clay is projected tangentially at the rim of a uniform disk. The disk is initially at rest. The clay has an initial speed of 15 m/s. The disk has a fixed axis of rotation, a radius of 0.5 m and a mass of 0.8 kg. The clay hits and sticks to the edge of the disk as shown. What is the moment of inertia of the disk? kg m^2s|. What is the angular momentum of the clay, just before it impacts the disk edge? kg m^2/s| What is the total moment of inertia of the disk and clay after the collision? kg m^2/s| Since angular momentum is conserved, the angular momentum after the collision is kg m^2/s| The final angular velocity of the disk and clay rotating together is rad/s.Explanation / Answer
a)
Moment of inertia = MR^2/2 = 0.1 kg m^2
b)
angular momentum L = mvR = 2.625kg m^2 /sec
c)
Moment of inertia after collision
I = MR^2/2 + mR^2
I = 0.1875 kg m^2
d)
Final angular momentum
I ( w) = 2.625 kg m^2/s
e)
w = 2.625/I
w = 14 rad/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.