A metal rod of massm= 100 g and lengthL= 1.0 m rests on two fixed,frictionless,
ID: 1500751 • Letter: A
Question
A metal rod of massm= 100 g and lengthL= 1.0 m rests on two fixed,frictionless, conducting rails, as seen from above in the diagram.SwitchSis closed at timet= 0, allowing the batteryVb= 50 V to generate currentthrough the top rail, down through the rod, and then through the other railback to the battery.The wires have a combined resistanceR= 2andthey are immersed in a uniform magnetic field of strengthB= 0.02 Tpointing downward (as shown)
What is the current in the circuit at timet= 2.0 s?
What is the force on the rod at timet= 2.0 s?
What is the velocity of the rod at timet= 2.0 s?
Explanation / Answer
If the rod is moving with a velocity V
Then changeof flux rate = BLv
Soinduced EMF = Blv
Now from loop law 50 - BLv = I * R
I = (50 - BLv) /R
F = B* I * L = B*L( 50 - B*L*v)/R
Now Force = change in momentum
So m dv/dt = B*L( 50 - B*L*v)/R
dv/( 50 - BLv) = BL/Rm * dt
(-1/BL) ln (50 - BLv) = BL t / Rm
Apply limits from 0 to V and O to t
ln (50 - BLV) /50 = - B^2 L^2 t /Rm
50 - BLV = 50 * e ^- B^2L^2 t/Rm
v = - 50 ( e ^ - B^2 L^2 t - 1)/ BL
Calculate v at 2 sandsubstitute to get force and current
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.