During an X-ray examination a person receives a dose of 90 mrem in 3.6 kg of tis
ID: 1500528 • Letter: D
Question
During an X-ray examination a person receives a dose of 90 mrem in 3.6 kg of tissue. The RBE of X-rays is 1.0. Use that 1 rad= 10-2 J/kg and 1 eV = 1.602×10-19 J.
Part A
Determine the total energy absorbed by the 3.6 kg of body tissue. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Determine the energy in joules of each 60,000-eV X-ray photon. Express your answer using two significant figures.
Part C
Determine the number of photons absorbed by that tissue. Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
given,
radiation = 90 mrem or 0.09 rad
mass = 3.6 kg
1 rad = 10^-2 K / kg
so
0.09 rad = 0.09 * 10^-2 J / kg
total energy absorbed by the 3.6 kg of body tissue = 0.09 * 10^-2 * 3.6
total energy absorbed by the 3.6 kg of body tissue = 0.00324 J
1 eV = 1.602677·10-19 J
so,
60000 eV = 60000 * 1.602677·10-19 J
energy in joules of each 60000-eV X-ray photon = 9.616062 * 10^-15 J
number of photons absorbed by that tissue = 0.00324 / (9.616062 * 10^-15)
number of photons absorbed by that tissue = 3.37 * 10^11
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.