A chain of metal links with total mass m = 7 kg is coiled up in a tight ball on
ID: 1498639 • Letter: A
Question
A chain of metal links with total mass m = 7 kg is coiled up in a tight ball on a low-friction table. You pull on a link at one end of the chain with a constant force F = 62 N. Eventually the chain straightens out to its full length L = 0.8 m, and you keep pulling until you have pulled your end of the chain a total distance d = 3.6 m (diagram is not to scale). Consider the What is the speed Consider the extended system: What is the change in energy of the chain? In straightening out, the links of the chain bang against each other, and their temperature rises. Assume that the process is so fast that there is insufficient time for significant thermal transfer of energy from the chain to the table, and ignore the small amount of energy radiated away as sound produced in the collisions among the links. Calculate the increase in thermal energy of the chain. Delta E_thermal =Explanation / Answer
a) Speed= Sqrt(2*acceleration*change in distance)
Change in distance is change in distance of center of mass which is only 3.2
=sqrt(2*8.857*3.2)
=7.52893 m/s
b) Force*Distance =62*3.6 = 223.2 J
c)Thermal energy =Change in energy-Ktrans
Ktrans=1/2*m*(v)^2 =0.5*7*(7.52893)^2 = 198.4
Thermal energy = 223.2 - 198.4 = 24.8 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.