Two speakers that are 15.0 m apart produce sound waves of frequency 225 Hz in a
ID: 1498350 • Letter: T
Question
Two speakers that are 15.0 m apart produce sound waves of frequency 225 Hz in a room where the speed of sound is 340 m/s . A woman starts out at the midpoint between the two speakers. The room’s walls and ceiling are covered with absorbers to eliminate reflections, and she listens with only one ear for best precision. The speakers are 180 out of phase.
(c) She now walks slowly toward one of the speakers. How far from the center must she walk before she first hears the sound reach a minimum intensity?
(d) How far from the center must she walk before she first hears the sound maximally enhanced?
Explanation / Answer
(C)
when She walks slowly toward one of the speakers the path difference is
path difference = (L/2 + x) - (L/2 - x)=/2,
= 2x=/2,
x = /4 = v/4f = 340 m/s/240 Hz(4) =
= 35.41 cm
(d)
path difference = (L/2 + x) - (L/2 - x) = 2x = ,
x = /2
= v/f2
=340 m/s/240 Hz(2)
= 70.83 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.