An electron moves in a circle of radius r = 5.29 times 10^-11m with speed 2.19 t
ID: 1498193 • Letter: A
Question
An electron moves in a circle of radius r = 5.29 times 10^-11m with speed 2.19 times 10^6m/s. Treat the circular path as a current loop with a constant current equal to the ratio of the electron's charge magnitude to the period of the motion. If the circle lies in a uniform magnetic field of magnitude B = 7.10 mT, what is the maximum possible magnitude of the torque produced on the loop by the field? This is problem looks at the Bohr model of a hydrogen atom where an electron orbits a single protron and what happens when this atom is placed in a magnetic field.Explanation / Answer
here ,
r = 5.29 *10^-11 m
speed , u = 2.19 *10^6 m/s
B = 7.1 mT
Now , let the current is I
I = e/(2 pi * r/u)
I = 1.602 *10^-19/(2pi * 5.29 *10^-11/(2.19 *10^6))
I = 1.06 *10^-3 A
maximum possible magnitude of torque = I * A * magnetic field
maximum possible magnitude of torque = pi * r^2 * I * B
maximum possible magnitude of torque = pi * (5.29 *10^-11)^2 * 1.06 *10^-3 * 0.071
maximum possible magnitude of torque = 6.62 *10^-25 N.m
the maximum possible magnitude of torque is 6.62 *10^-25 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.