A car(m = 1.50 times 10^2 kg) accelerates uniformly from rest to 18.0 m/s in 7.0
ID: 1498098 • Letter: A
Question
A car(m = 1.50 times 10^2 kg) accelerates uniformly from rest to 18.0 m/s in 7.00 s. Assume that a single horizontal force acceleration the vehicle. determine the work done by this force on the car. determine the average power required to accelerate the car. A student, starting from rest, slides down a water sink. On the way down, a kinetic frictional force (a nonconservative force) acts on her. The student has a mass of 69 kg. and the height of the water slide is 11.0 m. If the kinetic frictional force does - 5.7 times 10^3 ] of work, how fast is the student going at the bottom of the slideExplanation / Answer
From law of conservation of energy Pontential Energy = some of Kinetic Energy and Work Done
mgh = 1/2 mv2 +W
1/2 mv2 = mgh - W
1/2x69xv2 = 69x9.8x11 - 5.7x103
v2 = 1738.2/ 34.5= 50.38
Her velocity at the bottom of the slide is v= 7.1m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.