An archer shoots an arrow at 45 o to the horizontal. The arrow falls to earth ju
ID: 1497964 • Letter: A
Question
An archer shoots an arrow at 45o to the horizontal. The arrow falls to earth just short of a wall 75 m from the archer. Which of the following should the archer do to insure that a second arrow will clear the wall?
a. Determine the height of the wall and move away from the wall that distance
b. Shoot the arrow at less than 45o to the horizontal.
c. Shoot a lighter arrow.
d. Shoot the arrow at more than 45o to the horizontal.
e. Shoot the arrow with a greater velocity.
To solve the problem, write a clear and convincing justification for accepting one of the possible answer choices as the best or most appropriate and for rejecting each of the other choices as less appropriate. Your reasons for rejecting are just as important as your reasons for choosing the best answer.
Explanation / Answer
Here, u2sin2(theta)/g = 75
=> u2sin90/g = 75
=> u = 27.11 m/sec
=> the height of the wall = ((27.11)2 * sin245)/(2*9.8)
= 18.748 m
=> to insure that a second arrow will clear the wall - Shoot the arrow with a greater velocity.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.