A grating is illuminated with light from a red laser ( = 630 nm), producing a di
ID: 1497166 • Letter: A
Question
A grating is illuminated with light from a red laser ( = 630 nm), producing a diffraction pattern on a screen W = 2.5 m away in which the first diffraction maximum is spaced 0.55 m from the central diffraction spot. A second laser with an unknown wavelength is then used with the same grating and screen, and the first diffraction maximum is found to be h = 0.40 m from the central diffraction spot.
(a.) The spacing d between the slits for this grating = 2.93e-06, so what is the wavelength of the second laser?
Explanation / Answer
for all other factors are same,,, h is directly proportional to wavelength
=> required wavelength = 0.40 x 630/0.55 nm = 458.2 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.