Two radio antennas A and B radiate in phase at a frequency of 15 MHz. Antenna B
ID: 1496756 • Letter: T
Question
Two radio antennas A and B radiate in phase at a frequency of 15 MHz. Antenna B is 120 m to the right of antenna A. Consider point Q along the line connecting the antennas, a horizontal distance x to the right of antenna A.
Part A
What is the smallest nonzero value of x for which there will be constructive interference at point Q?
Express your answer in meters to two significant figures.
Part B
What is the smallest nonzero value of x for which there will be destructive interference at point Q?
Express your answer in meters to two significant figures.
Explanation / Answer
given that
f = 15*10^6 Hz
distance b/w A and B= 120m
lambda = c/f = 3*10^8 / 15*10^6 = 20 m
distance b/w A and Q AQ = x
distance b/w B and Q BQ = 120-x
The path length difference is AQ-BQ = x- 120 +x = 2x-120
part (A)
For constructive interference, the path length difference must be an even number of half wavelengths . the waves meet in phase. so
n*lambda/ 2 = 2x -120
where n = even number
n*20 /2 = 2x-120
x = 120+10 n /2
x = 60 + 5 n
for the smallest nonzero value of x, n should be smallest .
smallest even number n =2
x = 70 m
part(B)
For destructive interference, the path length difference must be an odd number of half wavelengths . the waves meet out of phase.so
n*lambda /2 = 2x-120
5n = x - 60
x = 60 + 5n
for the smallest nonzero value of x, n should be smallest .
smallest even number n =1
x = 65 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.