The figure shows a block of mass m = 2.0 kg attached to a spring with spring con
ID: 1496693 • Letter: T
Question
The figure shows a block of mass m = 2.0 kg attached to a spring with spring constant k on a frictionless surface. The block is pushed to the left to position x = -0.5 m and, at time t = 0, it is released from rest and starts oscillating with a period of 2.0 s.
The figure shows a block of mass m = 2.0 kg attached to a spring with spring constant k on a frictionless surface. The block is pushed to the left to position x = -0.5 m and, at time t = 0, it is released from rest and starts oscillating with a period of 2.0 s.
Explanation / Answer
t =0 x= -0.5
x(t) = -0.5*cos(w*t)
(w) omega = 2pi/T = 2pi / 2 = pi
xt = -0.5 *cos( pi *t)
maximum speed =A*omega = 0.5* pi =0.5 *pi = pi/2 m/s
spring constant
w = sqrt( k/m)
pi = sqrt( k/2)
k = 2* pi^2 = 2p^2
total energy = 1/2* k*x^2 = 1/2* 2p^2 * 0.5^2 = p^2 /4 J
in your option pi => p
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.