The limit to the eye\\\'s acuity is actually related to diffraction by the pupil
ID: 1496311 • Letter: T
Question
The limit to the eye's acuity is actually related to diffraction by the pupil. What is the angle between two just-resolvable points of light for a 1.75 mm diameter pupil, assuming the average wavelength of 539 nm?
_______
Take your result to be the practical limit for the eye. What is the greatest possible distance a car can be from you if you can resolve its two headlights, given they are 1.60 m apart?
_______m
What is the distance between two just-resolvable points held at an arm's length (0.900 m) from your eye?
_______m
Explanation / Answer
a)
From rayleigh Criterion Theta = 1.22*Wavelength/D = 1.22 * 539*10^-9/1.75*10^-3 = 375.76*10^-6 rad
b)
diatance , r = s/ theta = 1.6/375.76*10^-6 rad = 4258.03 m
c)
s = r*theta = 0.9*375.76*10^-6 rad = 338.18*10^-6 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.