An interference pattern is produced by light with a wavelength 580 nm from a dis
ID: 1496114 • Letter: A
Question
An interference pattern is produced by light with a wavelength 580 nm from a distant source incident on two identical parallel slits separated by a distance (between centers) of 0.460 mm .
1. If the slits are very narrow, what would be the angular position of the first-order, two-slit, interference maxima?
2. What would be the angular position of the second-order, two-slit, interference maxima in this case?
3. Let the slits have a width 0.310 mm . In terms of the intensity I0 at the center of the central maximum, what is the intensity at the angular position of 1?
4. What is the intensity at the angular position of 2?
Explanation / Answer
use d sin theta = mL
so
for m = 1
theta (T) 1 = sin T1 = 1 * 580 *10^-9/(0.46 *10^-3)
sin T1 = 0.00126
T1 = 0.072 ddeg
------------------------------
for m = 2
sin T2 = 2 * 580e-9/0.46 e-3
T2 = 0.144 deg
so angular positon = 0.144 - 0.072 = 0.072 deg
------------------------------
part 3:
use I = Io sin ((B/2)/B/2))^2
B = (2pi/L) a sin Theta
B = (2*3.14/580e-9) * 0.31 e -3 * 0.00126
B = 4.22 rad
I = Io sin^2 (2.11)/(2.11^2)
I = 0.00828 Io
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.