A square conducting loop with side length a = 1.25 cm is placed at the center of
ID: 1495517 • Letter: A
Question
A square conducting loop with side length a = 1.25 cm is placed at the center of a solenoid 40.0 cm long with a current of 3.90 A flowing through its 450 turns, and it is aligned so that the plane of the loop is perpendicular to the long axis of the solenoid. The radius of the solenoid is 5.00 cm.
(a) What is the magnetic flux through the loop?
_____Wb
(b) What is the magnitude of the average emf induced in the loop if the current in the solenoid is increased from 3.90 A to 14.0 A in 1.75 s?
______V
Explanation / Answer
Here,
side of square , a = 1.25 cm
a = 0.0125 m
distance ,d = 40 cm = 0.40 m
Current ,I = 3.90 A
N = 450
radius of solenoid, r = 5 cm
r = 0.05 m
a)
magnetic flux through the loop
magnetic flux through the loop = u0 * N * I/L * area
magnetic flux through the loop = 4pi *10^-7 * 450 * 3.90/0.40 * (0.0125)^2
magnetic flux through the loop = 8.615 *10^-7 Wb
the magnetic flux through the loop is 8.615 *10^-7 Wb
b)
for the induced average emf in the loop
I1 = 3.9 A
I2 = 14 A
t = 1.75 s
average emf = change in magnetic flux/time
average emf = u0 * N * (I1 - I2)/L * (time * area)
average emf = 4pi *10^-7 * 450 * (12 - 3.90)/(1.75 * 0.40) * (0.0125)^2
average emf = 1.022 *10^-6 V
the average emf is 1.022 *10^-6 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.