Water flows through a water hose at a rate of V 1 =660 cm 3 /s, the diameter of
ID: 1495338 • Letter: W
Question
Water flows through a water hose at a rate of V1=660 cm3/s, the diameter of the hose is d1=2.69 cm. A nozzle is attached to the water hose. The water leaves the nozzle at a velocity of v2=11.6 m/s.
(Part A) Express the cross-sectional area od the hose, A1, in terms of d1.
(Part B) Calculate the numerical value of A1 in cm2.
(Part C) Express the speed of the water inside the hose, v1, in terms of V1 and A1.
(Part D) Calculate the numerical value of v1 in m/s.
(Part E) Express the cross-sectional area of the nozzle, A2, in terms of v1, v2 and A1
(Part F) Calculate the numerical value of A2 in cm2
Explanation / Answer
A.) cross sectional area of hose1
A = pi *(d1/2)^2
B.) A = 5.68 cm^2
C.) the speed of the water inside the hose,v1 = V1/A1
D.) v1 = 660*10^-6/5.68*10^4
v1 = 1.161 m/s
E.)cross-sectional area of the nozzle,
Volume = Area * velocity
A1v1 = A2v2
v2 = A1v1/A2
F.)
pi*(2.69/2)^2*1.161 = pi(d2/2)^2 * 1160 cm/s
d2= 0.0851 cm
A2 = pi*(d2/2)^2 = 5.68*10^-3 cm^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.